Hardcore beef jerky fans understand the struggle of wanting come eat that 24/7, yet being held ago by one significant factor: price.

You are watching: How much jerky does 1lb of meat make


Sure, $5 here, $7 dollars there, might not seem choose a huge deal, yet if you"re prefer me, you deserve to down that bag that jerky in ~ an hour and still desire more. Then you look down at the the bottom of the bag and see the it"s around 3 ounces of jerky or less, and think, "Why room 3 ounces precious of food for this reason expensive?"


The main reason jerky is therefore expensive is since it takes a lot more meat to make it than the 2.7 ounces we see.


Pennsylvania-based large John"s Beef Jerky described this on its site, as it is a generally asked question:


The key reason is the all jerky is i have lot of money to make. Beef is about 60% water, so as soon as it is dried most of the weight is evaporated. That takes about 2.5 Lbs of high quality beef to make 1 Lb that jerky. Secondly, many jerky suppliers use high-quality chemicals and preservatives once making their jerky, and they have actually a many waste just based upon how they make it. We use minimal preservatives, especially in our Original and Fiery warm flavors, and also have a unique process that is much an ext efficient and also reduces waste considerably. This saves you money. Finally, ordering straight from us "cuts out the middleman" and permits us to pass the savings straight to you.
*

The owner the Arizona-based Lawless Jerky touched on the subject in a 2014 Reddit thread, confirming large John"s explanation, and including that expense of labor, expense of beef, packaging, shipping, and even insurance because that a manufacturing facility all come into play through that reasonably high price tags on the shelf.


As owner of one all-natural, grass-fed jerky company, ns can give you tons of factors it"s for this reason expensive... Here"s a few:

1) Requires numerous labor 2) Often encounters lean beef, i m sorry is an ext expensive than pork, chicken, or even beef fat. 3) packaging have the right to be rather expensive. And also labels. 4) Insurance and also rent in ~ a USDA approved facility.

5) Time: that takes a couple days from start and finish of also a small-batch run. 6) Shrink: because the beef is mainly water and since you"re dehydrating you shed 40-60% that the weight of the meat, more driving up the price. 7) top quality ingredients. For instance we import crazy spices from all over the world and also use top-quality all natural ingredients.

8) Shipping - obtaining all the ingredient to her facility and then shipping the jerky around the nation is no cheap.


In that exact same thread, a Reddit user acquired a little more specific with the form of meat provided for beef jerky, saying the jerky is typically made through rump roast, i m sorry can often go for around $5.99 a pound.


*

"You purchase a bag that jerky that"s about 7 bucks because it was once 7 bucks precious of meat and spices," Reddit user cdb3492 said.


In the end, you"re basically obtaining what you salary for. The jerky procedure isn"t easy, and also it"s normally with good quality meats. You have the right to taste the you"re eat something of an excellent quality, too, or else us wouldn"t fork end those $7 so willingly.

See more: How Old Do You Have To Be To Skydive In Texas Skydiving, Get Your Skydive License At Texas Skydiving


You win, beef jerky. I"ll pay her outrageous fee.


Share


Tweet


We Deliver!

Enter your email resolve below and also we'll deliver our optimal stories straight to her inbox